Science, Technology, Engineering, Arts and Mathematics (STEAM)
Application Criteria | Developmental Programme |
Science, Technology, Engineering, Arts and Mathematics (STEAM)
|
|
Application Criteria |
Science, Technology, Engineering, Arts and Mathematics (STEAM)
|
Developmental Programme |
|
Selection For Shortlisted Applicants | Date(s) And Time |
a. Group Task |
12 July, 3:00pm – 5:00pm |
b. Interview |
Selection For Shortlisted Applicants: Date(s) And Time |
a. Group Tasks 12 July, 3:00pm – 5:00pm |
Overall Achievements 2023
Achievements by STEAM Collective CCA
CCA Groups | Events | Achievements |
STEAM Collective – Robotics Chapter |
National AI Student Challenge (Category A) |
Team (SH) - 1st |
Singapore Amazing Flying Machine Competition |
Team (SH) - Best Presentation |
|
STEAM Collective – Infocomm Chapter |
Perse Coding Team Challenge (Round 1) |
Junior High |
Perse Coding Team Challenge (Round 2) |
Junior High |
|
National Olympiad in Informatics 2023 |
Senior High Junior High |
STEAM Collective – Robotics Chapter |
National AI Student Challenge (Category A) Team (SH) - 1st |
Singapore Amazing Flying Machine Competition Team (SH) - Best Presentation |
STEAM Collective – Infocomm Chapter |
Perse Coding Team Challenge (Round 1) Junior High |
Perse Coding Team Challenge (Round 2) Junior High |
National Olympiad in Informatics 2023 Senior High Junior High |
Overall Achievements 2022
Achievements by STEAM Collective CCA
CCA Groups | Events | Achievements |
STEAM Collective – Mathematics Chapter |
American Mathematics Competition |
2 Distinctions |
Australian Mathematics Competition |
4 Distinctions |
|
Singapore Mathematical Olympiad (Open) |
6 Silver |
|
2022 Statistics Competition |
3rd Place |
|
STEAM Collective – Science Chapter |
International Elementz Fair |
2 Gold |
Singapore Science & Engineering Fair |
1 Silver |
|
STEAM Collective – Robotics Chapter |
Singapore Science & Engineering Fair |
1 Silver |
National Robotics Competition |
Best Engineering Award - 3rd Place (Team) |
|
Singapore Amazing Flying Machine Competition |
Category C Theory of Flight - 3rd Place (Team) |
|
STEAM Collective – Infocomm Chapter |
Infocomm Media Clubs Youth Awards |
Distinction in Tech Category |
National Olympiad in Informatics |
1 Silver |
|
Perse Competition (Round 2) |
8 Distinctions |
STEAM Collective – Mathematics Chapter |
American Mathematics Competition 2 Distinctions |
Australian Mathematics Competition 4 Distinctions |
Singapore Mathematical Olympiad (Open) 6 Silver |
2022 Statistics Competition 3rd Place |
STEAM Collective – Science Chapter |
International Elementz Fair 2 Gold |
Singapore Science & Engineering Fair 1 Silver |
STEAM Collective – Robotics Chapter |
Singapore Science & Engineering Fair 1 Silver |
National Robotics Competition Best Engineering Award - 3rd Place (Team) |
Singapore Amazing Flying Machine Competition Category C Theory of Flight - 3rd Place (Team) |
STEAM Collective – Infocomm Chapter |
Infocomm Media Clubs Youth Awards Distinction in Tech Category |
National Olympiad in Informatics 1 Silver |
Perse Competition (Round 2) 8 Distinctions |
Overall Achievements 2021
Achievements by STEAM Collective CCA
CCA Groups | Events | Achievements |
STEAM Collective – Infocomm Chapter |
NTU School of Computing – Science and Engineering – Computing Challenge 2021 |
Finalist (Team) |
National Olympiad In Informatics 2021 |
Youngest Medalist Award |
|
Splash Awards 2021 |
Champion (Pre-tertiary category) |
|
STEAM Collective – Mathematics Chapter |
American Mathematics Competition |
Distinction |
Australian Mathematics Competition |
Prize Award (1 Award) |
|
Faster Fingers Graphing Calculator Competition |
Second |
|
Singapore Mathematical Olympiad (Open) |
Gold (1 Award) |
|
STEAM Collective – Science Chapter |
Singapore Science & Engineering Fair |
Gold (1 Award) |
ASJC International Elementz Fair 2021 |
Silver (2 Awards) |
STEAM Collective – Infocomm Chapter |
NTU School of Computing – Science and Engineering – Computing Challenge 2021 Finalist (Team) |
National Olympiad In Informatics 2021 Youngest Medalist Award |
Splash Awards 2021 Champion (Pre-tertiary category) |
STEAM Collective – Mathematics Chapter |
American Mathematics Competition Distinction |
Australian Mathematics Competition Prize Award (1 Award) |
Faster Fingers Graphing Calculator Competition Second |
Singapore Mathematical Olympiad (Open) Gold (1 Award) |
STEAM Collective – Science Chapter |
Singapore Science & Engineering Fair Gold (1 Award) |
ASJC International Elementz Fair 2021 Silver (2 Awards) |